תמלול - על קצה המזלג
בוודאי שמעתם פעמים רבות את המילים "מתמלל", "תמלול", "שקלוט". רבים אינם בטוחים מהו בעצם תמלול, ומה ההבדל בינו להקלדה רגילה. תמלול, למעשה, זו פעולת כתיבה של מלל שאינו כתוב. פעולה זו מכונה גם שקלוט, במיוחד בתמלול קלטות. גורמים רבים משתמשים בשירותי תמלול. אנו מוצאים אותם הן במגזר המשפטי, האקדמי העסקי והפרטי.
 
מי משתמש בשירותי תמלול?
אנו רגילים לחשוב שתמלול מתקשר הרבה פעמים עם האזנות סתר, ותמלולים עבור בתי משפט וחקירות. למעשה, לא רק ברשויות החוק והצדק אנו מוצאים צריכה של שירותי תמלול.  אחד המגזרים המשמעותיים שמסתייע בתמלול הוא הציבור המצוי בעולם האקדמיה: סטדונטים, מרצים, חוקרים, פרופסורים ועוד. הם מקליטים פעמים רבות הרצאות במכשירי הקלטה ומעוניינים להעביר את ההרצאה למלל כתוב.  
 
יתרונות התמלול האקדמי לחוקר ולסטודנט
עבור הסטודנט תמלול הוא דבר נפלא. הזמן הוא משאב יקר מאד לכל אדם, ועל אחת כמה וכמה כשאתה סטודנט אשר נדרש ללמוד מספר ימים בשבוע, לחזור ולתרגל את החומר כדי שלא יישכח, להגיש עבודות וסמינריונים שונים, ללמוד למבחני אמצע וסוף סימסטר, ובין לבין גם לנסות למצוא דרך לפרנס את עצמך. העברת ההרצאות לתמלילים תחסוך זמן יקר לסטודנט במלאכת לימוד החומר: הסטודנט יוכל לעבור מנושא לנושא בלחיצת כפתור, להדגיש קטעים חשובים ולחזור מספר פעמים על החומר במהירות גבוהה פי כמה וכמה מאשר האזנה חוזרת בת שעות ארוכות להרצאות שהקליט. בנוסף, סטודנטים לתואר שני ודוקטורנטים נוהגים להגיש עבודות שחלק גדול מהן כולל ראיון של אנשים הקשורים לתחומי מחקרם. בתום הראיון מגיעה עבודה לא פשוטה של עיבוד הנתונים העולים ממנו. בוודאי שהרבה יותר פשוט לעשות זאת כשצריך פשוט לדלות פרטים רלוונטיים מתוך טקסט כתוב מאשר להאזין לכל הראיונות הארוכים, אשר בדרך כלל נאמרים בהם דברים רבים שאינם רלוונטיים.
 
יתרונות התמלול האקדמי למרצה
בעוד שסטודנטים משתמשים בשקלוט הרצאות לצורך לימוד וחזרה על חומר, המרצים מתמללים את הרצאותיהם על מנת לבנות לעצמם מאגר נתונים עצמאי. כך יוכלו לפרסם לסטודנטים חומרי לימוד, ורבים מהם אף מוציאים ספרים וחוברות עזר בנושאי מומחיותם אשר מבוססים על התמליל.
 
יתרונות התמלול המקצועי לכותבי ביוגרפיות וספרים
אם אתם מוציאים לאור ספרים וכתבי עת כנראה שגם אתם נוהגים להקליט שיחות וראיונות שאתם עורכים. לעיתים מדובר באוטוביוגרפיה או בספר אשר בא לתעד תולדות משפחה, קהילה או מדינה מסויימת. ההקלטות נשלחות למתמלל מקצועי אשר מעביר את החומר למלל כתוב וכך ניתן לעבד ולערוך את תוכן התמליל לידי מוצר מוגמר, כפי רצונכם.
 
תמלול לאוכלוסיית כבדי השמיעה
אוכלוסיה נוספת שמרבה להשתמש בשירותי תמלול היא אוכלוסיית כבדי השמיעה. בין אם מדובר בתלמיד או סטודנט כבד שמיעה הזקוק לסיוע בתמלול "און ליין" של השיעורים על מנת להבין את החומר ולשאול שאלות, ובין אם מדובר בהרצאה הניתנת לציבור רחב של כבדי שמיעה. בזמן האחרון נכנס נושא הנגישות לנכים ומוגבלים עמוק לתודעה הישראלית עד שכמעט ואין כנס שמכבד את עצמו - אפילו כנס לציבור הרחב - שאינו מעמיד לרשות באי הכנס מתמלל אשר מקליד און ליין את ההרצאות, כאשר התמליל מוקרן על גבי מסך. דבר זה מסייע לא רק לכבדי השמיעה אלא אף משרת את כלל הציבור ותורם להבנה של באי הכנס בכללם את הדברים הנאמרים.
 
תמלול משפטי
כמובן שלצורך הבאת ראיות בבית המשפט ובבוררויות חובה להסתייע בתמלול הקלטות. בין אם מדובר בהאזנות סתר אשר בוצעו על ידי אנשים פרטיים, התובעים או הנתבעים, ובין אם מדובר בחקירות משטרה מוקלטות אשר מועברות לכתב לצורך מסירת חומר החקירה לבית המשפט ולצדדים. יש לשים לב שהאזנות הסתר בוצעו ע"פ מה שהחוק מתיר. מתמללים רבים אינם מוכנים לתמלל האזנות סתר שאינן הוקלטו כחוק.
 
תמלול לגופים עסקיים, תמלול דיונים וישיבות
חברות גדולות, עיריות, משרדי ממשלה וגופים אחרים אשר עורכים ישיבות בהן חשוב לתעד את מהלך הדברים מזמינים תמלול של פרוטוקול הדיון. גם בבתי משפט ובבוררויות שונות משתמשים לעיתים בשירותי תמלול, ולא מסתפקים בהקלדה און ליין של הקלדניות, אף על פי שרבות מהן מוכשרות מאד ומקלידות בצורה עיוורת לגמרי. זאת משום שלא ניתן לתמלל און ליין את כל הנאמר, בניגוד לקובץ מוקלט אשר ניתן לחזור ולשמוע קטעים שלא קל להבינם.
 
השפעת איכות ההקלטה על הדיוק בתמלול
אצל הגורמים הציבוריים קיימת מודעות לחשיבות העצומה לטיב איכות ההקלטה. ככל שאיכות ההקלטה תהיה  טובה יותר כך התמלול יהיה מדויק יותר. לכן מקפידים על כך שאנשים לא ייכנסו זה לדברי זה, שלא יהיו קולות רקע וכו'. אנשים פרטיים אשר רוצים לבצע הקלטה שתבוא לידי תמלול צריכים להבין זאת. כאשר עורכים ראיון עם אדם בבית קפה למשל, יש רעשי רקע של המלצרים, של שטיפת כלים, של סכו"ם, רדיו, מכוניות שעוברות ליד וצופרות, מטוסים בשמיים ועוד. כל הדברים האלו מורידים מאיכות ההקלטה ומורידים את יכולת הדיוק של המתמלל או המתמללת. לכן חשוב להקפיד על הקלטה במקום אטום לרעשים, דיבור בקול רם וברור, אי כניסה של הדוברים זה לדברי זה, וכמובן הקלטה במכשיר מקצועי.
לאחר שההקלטה קיימת בידינו עלינו לבחור את המתמלל או המתמללת שיבצעו את עבודת התמלול. חשוב מאד לבחור מתמלל מקצועי בעל ניסיון רב. אנו נתמלל עבורכם באופן מדויק, בזריזות ובמחיר נוח.
 
לחץ כאן עכשיו וקבל הצעת מחיר חינם עבור תמלול ההקלטה שלך!
 
 
חשיבות התמלול | סיבות לתמלל | יתרונות תמלול מקצועי | תמלול מדויק | יתרונות שקלוט מקצועי |
logo בניית אתרים